Investiční aktuality

2.kvartál 2024: Google vyplatil 1.dividendu, Starbucks padá, trhy rostou

Ukázkový zub v podobě 5% poklesu začátkem dubna vytvořil symbolický schod do dalšího růstového kvartálu. Mimochodem, to stejné se stalo na startu tohoto 3.kvartálu. Žeby nádech na další růst? To uvidíme.

KOMENTÁŘ K VÝVOJI TRHŮ


NVIDIA TÁHNE TRHY

Tahounem růstu akciových trhů byly USA v čele s růstovým investičním stylem. Nejvíce táhl technologický sektor. A z něj opět nejvíce NVIDIA. Jejích 37 % táhne celý trh. Jedním úhlem pohledu je to krásný příběh. Druhý úhel pohledu je pro investování vlastně dost nebezpečný. FOMO efekt u spousty nezkušených investorů působí na emoce a tlačítko „koupit“ neuvěřitelným tlakem. Ovšem jedno velmi známé investiční pravidlo říká přeneseně „Nakupuj, když všichni prodávají. Prodávej, když všichni nakupují.“ A když už dneska NVIDIU opravdu řeší a lidi v řadě u pokladny, tak si říkám – nakoupit nebo prodat?

Rozhodně neplatí, že se daří jen technologickým firmám, a že zbytek trhu leží v prachu. Výsledková sezona nebyla pozitivní zdaleka jen pro technologické firmy. Například velké banky na Wall Street – JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs a Morgan Stanley – všechny reportovaly velmi dobrá čísla. Což nám investorům mimo jiné poskytuje informaci, že americká ekonomika je stále v solidní kondici.

Evropa nejspíš rozdýchávala volby do Evropského parlamentu a možná i proto se trhy vrtěly v rozpětí 0-2 % celý tento kvartál s tím, že skončily na 0. Jako NVIDIA táhne USA, tak Francie táhne Evropu. Ovšem opačným směr, mínus 8 %. To hodně Evropský akciový index STOXX 50 i širší STOXX 600.

Francouzský akciový index CAC 40

Japonské akciové trhy v dubnu poklesly o maličko víc a do konce června dohnaly už jen tzv. zápornou 0.

Emerging markets letos s rozvinutými trhy drží krok. Od dubna do konce června přidaly 3,5 %.

Ve výsledku globální akciové indexy včetně rozvíjejících se trhů zaznamenaly růst o 2,5 %.

VÝHLED


Řada lidí, včetně mě, mluví o tom, že jsou v dnešní době některé části trhů přehřáté. Především americký akciový trh, kde drtivě vévodí tzv. Magnificient 7. K té údajné nezdravé koncentraci amerického akciového trhu se v květnu detailně věnoval John Rekenthaler z výzkumné agentury Morningstar. Rekenthaler si vzal vždy sto amerických firem s největšími zisky a poté sledoval, jaký podíl mezi nimi měly dominantní firmy (největší pětka a desítka). A šel přitom až do padesátých let minulého století.

Výsledek vypadá takto:

Zdroj: Morningstar

Přirozeně, dominantní firmy se v čase mění. Jak uvádí Rekenthaler, v roce 1963 bylo mezi deseti nejúspěšnějšími korporacemi hned pět ropných firem, dále dvě automobilky, dva konglomeráty a jedna technologická společnost. Dnes je seznam zcela odlišný.

Podstatné ale je, že historie nám jasně říká, že současná koncentrace akciového trhu je naprosto normální.

Pokud se bavíme o kvalitně globálně diverzifikovaných portfoliích, tak bych byl úplně v klidu. Pokud má někdo převahu investice v Severní Americe, například prostřednictví ETF SP500, tak bych opatrný byl.

PŘEHLED GLOBÁLNÍCH FINANČNÍCH TRHŮ


Děkuji Michalu Stupavskému a Conseq Investment za toto shrnutí.

MĚNY


ZAJÍMAVOSTI


Google vyplatil 1. dividendu

Alphabet, mateřská společnost Googlu, zvýšila čistý zisk o víc než 50 procent. Firma se navíc rozhodla akcionářům vyplatit svou historicky první dividendu. Přestože se jedná o skromnou výplatu, jde o významný krok. Potvrzuje, že technologické firmy jsou stále více ochotné podělit se s akcionáři o své obrovské rezervy hotovosti. Nehledě na to, že dividenda Alphabetu má v dalších letech velký prostor pro růst.

Aktuální trendy na trhu s rekreačními nemovitostmi

V roce 2021, v období pandemie COVID-19, došlo k výraznému růstu poptávky po rekreačních nemovitostech, jako jsou chaty a chalupy. Omezení cestování a další opatření vedly k tomu, že lidé hledali alternativy pro trávení volného času a rekreaci v České republice. Tento trend způsobil prudký nárůst cen rekreačních objektů.

Rok 2022 přinesl změnu. S obnovením možnosti cestování a vysokými cenami rekreačních nemovitostí zájem o ně výrazně opadl. Tento pokles poptávky způsobil pokles cen minimálně o 30 % a realitní kanceláře začaly opět plnit své nabídky.

V roce 2023 a současnosti se na trhu objevují chaty a chalupy, které byly koupeny během pandemie, od majitelů, kteří zjistili, že chataření není pro ně. 

V současné době je nabídka rekreačních nemovitostí dvojnásobná oproti minulému roku a ceny vzrostly o 3 %, což odpovídá úrovni současné inflace. Je však důležité zmínit, že se jedná o nabídkové ceny, které mohou být díky větší nabídce a menšímu zájmu ze strany kupujících předmětem vyjednávání. Mezikvartálně ceny poklesly o 5 %.

Zajímavým fenoménem poslední doby je rostoucí zájem o zahraniční nemovitosti. Lidé si uvědomují, že za podobnou cenu jako za chatu u Prahy mohou pořídit dům například ve Španělsku, Chorvatsku či dokonce v exotičtějších destinacích jako je Omán.

Investujte.

Je to správné.

A investujte prozíravě.

Jsem Martin Kubát a pomáhám úspěšným budovat a chránit jejich majetek.

A tohle už jste četli?

Klid po bouři, nebo před bouří?

Po několika týdnech zvýšené nervozity se akciové trhy částečně stabilizovaly. Příčinou posledních výkyvů byla především nejistota kolem obchodních cel. Situaci nepomáhal ani vývoj na trhu s polovodiči nebo nevyzpytatelné výroky Donalda Trumpa směrem ke guvernérovi...

Trumpova cla – my i firmy to zvládneme, jako vždy

Poslední dny přinesly na finanční trhy výraznější výkyvy. Je to něco, s čím počítáme, na co jsme připraveni a co je zcela běžnou součástí investování. Trhy kolísaly v minulosti, kolísají dnes a budou kolísat i v budoucnu. Jen si najdou jinou záminku. Ta aktuální jsou...

Klidná hlava v turbulentních časech: Co přinesly poslední týdny na trzích?

Trhy padají. Dluhopisy se hroutí. Trump zpochybňuje obranu Evropy a investoři panikaří. Ale... je opravdu důvod k obavám? Nebo je to naopak ideální příležitost, jak investovat chytře? A opravdu se trhy hroutí? V tomhle článku objevíte, co se na trzích skutečně děje –...

Jak si vedly investice v roce 2024?

Rok 2024 přinesl na trhy spoustu překvapení – nejlepší dvouletou výkonnost amerických akcií tohoto století, německý trh zářící navzdory hospodářskému průšvihu a japonské akcie s neuvěřitelným 20% růstem a obřím denním propadem v jednom balení! Ale co bude dál? Jsou...

Martin Kubát

Autor

Jednou měsíčně vám pošleme nejnovější články. Zaregistrujte se k odběru.

Archiv