Poslední dny přinesly na finanční trhy výraznější výkyvy. Je to něco, s čím počítáme, na co jsme připraveni a co je zcela běžnou součástí investování. Trhy kolísaly v minulosti, kolísají dnes a budou kolísat i v budoucnu. Jen si najdou jinou záminku. Ta aktuální jsou „Trumpova cla“.
Naše strategie je na tyto situace připravená. Proto i dnes píši.
CO SE DĚJE A PROČ TRHY KLESAJÍ
Důvodem aktuální nervozity je zavedení nových cel ze strany prezidenta Donalda Trumpa. V rámci politiky „America First“ postavil mezi Spojené státy a zbytek světa novou celní zeď, což trhy vyhodnotily jako riziko pro globální obchod i hospodářský růst.
Za pouhé dva dny klesly americké akcie o zhruba 10 % (indexy S&P 500, Nasdaq i Dow Jones). Některé segmenty – například technologie, malé firmy či finanční sektor – jsou už v medvědím trhu, tedy s propadem přes 20 %.
Z dlouhodobého pohledu ale víme, že právě podobné turbulence bývají jen přechodné.

PŘIPOMEŇME SI
– V roce 2008 během finanční krize klesly akcie o více než 50 %, ale během několika let se trhy zotavily a přinesly investorům vysoké zhodnocení – až 160 % v následujících 5 letech.
– V roce 2020 během pandemie Covid-19 propadly trhy o více než 30 %, ale následovalo jedno z nejrychlejších zotavení v historii. A v následujících 5 letech přineslo investorům odměnu až 140 %.
Trhy mají přirozenou schopnost se přizpůsobit a růst. Firemní sektor i tentokrát najde cestu, jak novým podmínkám čelit. Historie to potvrzuje.
FIRMY TO USTOJÍ
Firemní sféra Trumpa ustojí. Ustála globální finanční krizi z let 2007 až 2009. Ustála následnou evropskou dluhovou krizi. Přečkala pandemii Covidu. Přežila i energetickou krizi spojenou s ruskou agresí vůči Ukrajině. A přežije i chaotického Trumpa. Byť zřejmě za cenu vysokých nákladů a nepříjemné volatility.
JAK REAGOVAT?
Poklesy do 10 % bereme jako přirozenou součást vývoje. Nezasahujeme do portfolií, protože dlouhodobě není důvod. Pokud však dojde k poklesu přes 10 %, informujeme, co se děje a proč. A pokud se propad trhu dále prohlubuje, začínáme podle předem stanoveného plánu postupně investovat volné prostředky.

CO DĚLAT PRÁVĚ TEĎ?
- Zůstat v klidu – akciové trhy mají historicky tendence se vracet a růst dál. Je jen otázkou času, kdy se situace uklidní
- NEVYBÍRAT – tehdy byste realizovali ztrátu a to nechcete
- Vyčkat – budu nás pravidelně o dění na akciových trzích informovat
- Investovat – dle dlouhodobé strategie při poklesech:
- do -10 % = běžné poklesy, není třeba výrazně reflektovat
- -10 % = dáváme vědět, co a proč se na trzích děje a jak na situaci reagovat (viz. tohle info). Zároveň je to informace „nachystejte volné peníze, možná bude zajímavá investiční příležitost“.
- -20 % = investujeme 1/3 přichystaných peněz
- -30 % = investujeme další 1/3
- počkáme na další vývoj = poslední 1/3 investujeme jak při dalším poklesu o 5-10 %, tak při případném návratu trhů do hladiny „-20 %“
Díky tomu průměrujeme nákupní cenu a nakupujeme „ve slevě“. Celý přístup je promyšlený, racionální a opakovaně se osvědčil. Situaci pečlivě sledujeme a v případě potřeby vás vždy včas informujeme.
MOŽNOST NÁKUPU „VE SLEVĚ“
O logice, funkčnosti, rozumnosti a správné úvaze této akce teď není třeba dlouze psát. Stejně to ukáže až budoucnost sama. Co nás ale zajímá je zkušenost a možné scénáře vývoje trhů.
Poklesy cen bývají nejlepším momentem pro nové investice. Ne proto, že bychom chtěli časovat trh — ale proto, že nakupujeme majetek levněji, než když je vše „na vrcholu“.
Pokud máte volné prostředky, které zatím neinvestujete, dejte nám vědět. Můžete zavolat nebo jednoduše odpovědět na tento e-mail a náš tým se vám ozve. Společně vyhodnotíme, jak využít situaci chytře.
ZAJÍMAVOSTI – „PEVNÍ A ROZTŘESENÍ“
André Kostolany, investiční velikán, který svůj život zasvětil burze, kdysi rozdělil investory na pevné a roztřesené.
Pevní investoři mají v první řadě charakter potřebný k dosažení investičního úspěchu. Občasnou vysokou volatilitu berou jako součást hry a příležitost k levnějším nákupům. Naproti tomu roztřesení investoři zpravidla utíkají z trhu při každém větším problému. A následně se na něj buď nevrátí vůbec, nebo se vrátí, ale příliš pozdě.
Při pohledu na současný vývoj je jasné, že se pevným investorům v těchto dnech otevírá možnost výhodnějších nákupů. Některé segmenty akciového trhu už jsou níž o víc než 20 %. A slevy mohou být ještě zajímavější. Možná.
Jisté je to, že roztřesený investor, který teď akciový trh opustí, aby se vrátil „za lepšího počasí“, s obrovskou pravděpodobností neuspěje. Až se totiž mraky rozestoupí, budou ceny akcií už dávno mnohem výše. Akciové trhy takovým způsobem fungují už pár set let.
Za analýzu aktuální situace děkuji Martinu Tománkovi, našemu investičnímu analytikovi a portfolio-manažerovi fondů Partners investiční společnosti.
Pokud chcete konzultaci své investiční strategii zdarma, ozvěte se mi nebo poptejte schůzku a já se vám obratem ozvu.
Investujte předvídatelně.
Jsem Martin Kubát a vytvářím stabilní investiční strategie i pro vaše bohatství.
