Investiční aktuality

INVESTICE V ROCE 2021

Rok 2021 byl z pohledu investování úspěšný. Především pro ty, kdo správně diverzifikovali, tedy rozkládali riziko do více druhů aktiv (akcie, dluhopisy, nemovitosti, atd.) a nenechali se pobláznit chimérou „hamty hamty, ať mám víc jak tamty“. Konec roku 2021 přinesl propad dluhopisových fondů a akcií rozvíjejících se trhů, oproti tomu začátek 2022 mírný propad hlavních akciových trhů. Kdo diverzifikuje, dlouhodobě vítězí.

AKCIE VYDĚLALY

Akciové trhy mají v roce 2021 za sebou další růstový rok. Fondy rostly leckdy o více než 10%.

Dařilo se akciím v USA i Evropě. V USA byly nadále hlavním tahounem technologické společnosti – tentokrát zejména Alphabet (Google), Microsoft, Apple a Tesla.

Slabší výsledky zaznamenaly akorát rozvíjející se trhy, výraznější pokles postihl akcie v Číně a Brazílii. Zastoupení těchto fondů v našich portfoliích je zpravidla pouze doplňkové, cca 10%.

Ceny akcií rostly napříč celým trhem, ve všech sektorech. Důvodem byl výrazný růst tržeb a zisků, který předčil veškerá očekávání ekonomů. 

DLUHOPISY NEVYDĚLÁVAJÍ – INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOST?

S rostoucí inflací některé centrální banky začínají zvedat úrokové sazby. Ta česká patří v tomto směru k premiantům. Nyní jsme již na 4,5%.

Standardní dluhopisové fondy investují především do státních dluhopisů. Proto se jejich výkonnost hodně odvíjí od růstu/poklesu úrokových sazeb v dané zemi. Pokud úroky rostou, tržní cena dluhopisů klesá a opačně.

Výrazný růst úrokových sazeb je důvod, proč koncem roku dluhopisové fondy vykázaly špatné výsledky, zpravidla ztrátu nebo výnosy maximálně kolem 1%. 

Dobrá zpráva je, že jsou nyní úrokové sazby už hodně vysoko. K tomu ČNB predikuje jejich pokles na standardní hranici v horizontu 2 až 3 let. A to je ta dobrá zpráva – úroky budou klesat, tržní ceny dluhopisů porostou. Takže nám vznikla poměrně zajímavá konzervativní investiční příležitost nakoupit dluhopisové fondy „za levno“.

KOMODIT VÝRAZNĚ ZDRAŽILY

Ceny komodit na burze v roce 2021 prudce stouply. Nejvíce stouply ceny energií, ropa zdražila o 60 %, plyn o 70 %, uhlí o 100 % a cena elektřiny na burze vyskočila na čtyřnásobek. Stouply také ceny průmyslových kovů: hliník o 40 %, zinek o 30 % a měď o 20 %. Zemědělské komodity rovněž výrazně zdražily: rýže o 20 %, pšenice a kukuřice o 30 % a káva dokonce o 80 %. Pouze drahé kovy (zlato, stříbro) mírně zlevnily.

NEMOVITOSTNÍ FONDY

Nemovitostní fondy za rok 2021 vykázaly velmi dobré výsledky, u většiny se zhodnocení pohybovalo kolem 4-7% 

I v roce 2022 by vesměs všechny nemovitostní fondy měly mít velmi dobré zhodnocení, protože s inflací každý rok roste nájemné, a potažmo s vyšším cashflow z pronájmu pak také ocenění hodnoty nemovitostí. Stejný princip platí i pro zemědělskou půdu – i zde můžeme se zvýšenou inflací očekávat vyšší výnosy.

INFLACE NA VZESTUPU

Inflace v roce 2021 nabrala na tempu. Už za listopad dosáhla meziročně 6% – a za leden, až se do indexu spotřebitelských cen projeví skokové zvýšení cen energií, může být inflace odhadem na 8 až 10% (očekáváme v nejbližších dnech).

Česká národní banka proto v posledních měsících prudce zvedá úrokové sazby. Na spořicích účtech jsou úroky tři až čtyři procenta. Jenže v porovnání s nynější inflací to je žalostně málo.

Kdo chce chránit úspory před inflací, musí peníze investovat. Jinak se peníze neúnavně každoročně znehodnocují.

Investujte.

Je to správné.

A investujte prozíravě.

Jsem Martin Kubát a pomáhám úspěšným budovat a chránit jejich majetek.

A tohle už jste četli?

1.kvartál 2024: Růstová nálada, až na dluhopisy

První kvartál letošního roku byl pro akciové investory štědrý. Americké akcie vzrostly o 10,6 % a evropské držely krok, když přidaly 9,7 %. Jednoznačným premiantem byl ovšem japonský akciový trh, s růstem na úrovni 18,1 %. O poznání hůře si vedly akcie...

Jak si vedly investice v roce 2023?

Mrzutý počátek, krachy bank a bankovní krize, věštění z vnitřností, AI úlet Nvidie, pokořená inflace, zlomené úroky a listopadový spurt. Wow, v roce 2023 se toho stalo opravdu hodně. Pojďme se na to společně podívat. SHRNUTÍ ROKU 2023 A VÝHLED Rok 2023 už můžeme...

INVESTIČNÍ AKTUALITY 3.kvartál 2023 – Mírná turbulence, inflace, úroky, dluhopisy

Ve třetím kvartálu 2023 se finanční trhy nacházely v mírně turbulentním období. Inflace v ČR je 6,9 %, ale už má klesající tendenci. Úroková sazba ČNB se drží na 7 %. Dluhopisy mají žně a akcie jsou v normálu. Pojďme se na to společně podívat trochu více. AKCIE...

INVESTIČNÍ AKTUALITY 1.pololetí 2023 – překvapení investoři

První polovina roku 2023 by se dala shrnout jednoduše takto: Investoři jsou překvapeni tím, že jsou pozitivně překvapeni. Stručně si shrňme události posledních šesti měsíců. KOMENTÁŘ K TRŽNÍMU VÝVOJI – NEKLID KAM SE PODÍVÁŠ První polovinu roku lze charakterizovat jako...

Martin Kubát

Autor

Jednou měsíčně vám pošleme nejnovější články. Zaregistrujte se k odběru.

Archiv