Na burzu nastupují počítače
19. října 1987, jediný den, ale dělo se toho až příliš. Dow Jones Industrial, jeden z nejznámějších akciových indexů, za tenhle jediný den ztratil 22,6 % hodnoty. Během několika hodin se vypařilo 480 miliard tržní hodnoty 30 největších a nejvíce obchodovaných amerických společností. Zobchodováno bylo neuvěřitelných 604 milionů cenných papírů.
JAK SE TO MOHLO STÁT?
Někteří poukazují na to, že v pozadí byla klasická bublina na akciových trzích, jiní zdůrazňují vliv nové vlny využívání počítačů, která zrychlila obchodování. Často skloňovaný je i americký dolar – posilování, oslabování, posilování a zase dokola.
Jisté je, že mezi roky 1981 a 1987 se hospodářství vyspělých států vyvíjelo neobvykle protichůdně. Zatímco Spojené státy zápasily s každoročními DEFICITY, vykazovaly Japonsko a západní Německo přebytky. Hospodářský rozlet Ameriky byl financován stále větším a větším dluhem.
Tedy ten hlavní důvod? ZADLUŽENOST.
NEBYLO TO NIC NÁHLÉHO
V únoru 1987 se pokusili problém vyřešit ministři a představitelé hlavních centrálních bank západních zemí, když podepsali Dohodu z Louveru o koordinaci svých hospodářských a měnových politik.
Jenže to už se voda vřela.
V červnu 1987 varoval přední odborník na akciové trhy André Kostolany, který sledoval přehřátou německou burzu, před hrozícím krachem: „v tomto okamžiku již nespekuluje na burze žádný z velkých hráčů a insiderů. Dnes již zde nelze vydělat žádné peníze. Všichni silní již dávno zinkasovali tučné zisky a trh opustili. Nyní patří burzy roztřeseným, kteří nedisponují ani penězi, ani trpělivostí a ani potřebnými schopnostmi, aby vyvodili ze všech souvislostí správné závěry.“
Pár měsíců na to jedno neobyčejné pondělí zčernalo. A takhle si ho budeme pamatovat.
CO NÁM UKÁZALO ČERNÉ PONDĚLÍ 1987?
Prohlášení André Kostolanyho je strašně důležité. Když se schylovalo k problému, velcí hráči a insideři byli dávno pryč. Inkasovali zisky a vyčkávali, co bude. Na trhu tak měli investováno hlavně amatéři, drobní investoři. Právě tihle lidé pak při propadech nejvíce ztrácejí, protože nemají informace a zkušenosti.
Svět investování navždy změnili počítače. Obchodování se zrychlilo, přišel tzv. STOP LOSS systém, kdy počítač investici automaticky odprodal, pokud dosáhla předem daného poklesu, třeba o 20 %. A to byly tehdy počítače mnohem méně sofistikované.
Počítače zpřístupnily investování skoro všem. Obchodovat dnes může každý jedním kliknutím prstu. Jenže přibližně 80 % takhle zapojených lidí tímto způsobem peníze prodělá. Propad přijde, dříve či později. Profesionálové si s ním umí poradit, amatéři většinou bohužel ne.
VÝSLEDOVKA r. 1987:
Akcie: 5 %
Dluhopisy: -3 %
Peněžní trh: 5,5 %