Začátek neklidného období
Atentát na prezidenta J.F. Kennedyho v roce 1963 vyvolal obrovský šok. Byl to začátek neklidného období, které vyvrcholilo dalším atentátem, tentokrát na Martina Luthera Kinga Jr. Jenže akciové trhy zůstaly v klidu.
ZACHRÁNIL TRHY VÍKEND?
Možná proto, že se atentát uskutečnil 22. 11. 1963. Byl totiž pátek a v pondělí byl svatek. Obchodovat se začalo až další úterý. Investoři se tak stihli uklidnit a prst z „prodejní spouště“ sundali. To je možné vysvětlení toho, že tak zásadní politická a společenská událost neměla na akciové trhy dopad.
Trhy si žijí svůj vlastní život. Někdy na dění ve světě reagují v panice, jindy ho mají totálně na háku. Investiční svět totiž ovlivňuje mnoho jednotlivců.
Index Dow Jones Industrial první den obchodování po atentátu uzavřel pouze s 3% poklesem oproti předešlému dni. Událost, která zůstala vrytá v naší kolektivní paměti a na akciových trzích to byla vlastně nuda. Po malé korekci pokračovaly trhy v krasojízdě až do roku 1966.
KENNEDYHO PROPAD PŘIŠEL DŘÍV
Prezident Kennedy může být ve světě investičních trhů spojován s rokem 1962, kdy kvůli Karibské krizi poklesly akcie o 20 %. To totiž hrozila další světová válka.
Akcie tak byly vysílené z tohoto propadu, společnosti naceněné rozumně a nebo dokonce pod cenou. To je další možné vysvětlení toho, že ani atentát na prezidenta s nimi neotřásl a růstová nálada se nezměnila.
VÝSLEDOVKA r. 1963:
Akcie: 23 %
Dluhopisy: 1 %
Peněžní trh: 3,1 %