Sen po kterém přišel atentát
3 měsíce před atentátem na amerického prezidenta J.F. Kennedyho měl svůj historický projev „I Have a Dream“ Dr. Martin Luther King Jr. Pět let po atentátu na prezidenta, 4.dubna 1968, se stal na balkóně 2. patra motelu Lorraine v Memphisu v Tennessee obětí stejného činu i tento významný lidskoprávní aktivista.
DOBA SPOLEČENSKÝCH OTŘESŮ
Pro Ameriku i zbytek světa to byl šok. Vůbec celé toto období bylo ve znamení společenských otřesů, bojů za lidská práva a protestů proti válce. Nejen ve Spojených státech to vřelo, u nás probíhalo Pražské jaro, mladí lidé protestovali v Paříži i na mnoha dalších místech.A jak na to reagovala ekonomika a akciové trhy? No, vlastně vůbec. Rok 1968 byl přelomový a plný nepokojů, ale ekonomika šlapala dál. Akciové trhy uzavřely tento rok s 11% růstem. Klesat začaly až na začátku toho dalšího, pokles trval až do roku 1970 a kumulativně dosáhl 30 %.
PROSPERITA V DOBĚ CHAOSU
Je to paradoxní, ale jakkoliv vnímáme 60. léta jako velmi divoké období, ekonomicky se dařilo. Lidé se možná obávali, že revoluční živly rozbijí společenský řád, jiní zase bojovali proti nespravedlnosti, dohromady ale všichni stále studovali, pracovali, řídili své firmy a starali se o své rodiny.
Ve spojených státech těžili z velkého snížení daní na začátku dekády, západní Evropa pracovala na integraci a zažívala své zlaté období a dokonce i drobné uvolnění v komunistickém bloku za Chruščova přineslo růst životní úrovně. Společnost trpěla bolehlavem, ale globální ekonomika rostla.
VÝSLEDOVKA r. 1968:
Akcie: 11 %
Dluhopisy: 0 %
Peněžní trh: 5,2 %