Rok, kdy Lehman Brothers změnila pravidla hry na Wall Street
Bankrot investiční banky Lehman Brothers v roce 2008 způsobil významné otřesy na globálních finančních trzích, které se projevily výraznými poklesy hlavních akciových indexů, včetně S&P 500. Tento bankrot, který nastal 15. září 2008, byl největším v historii USA do té doby a představoval kritický moment globální finanční krize.
SYMBOL STABILITY
Lehman Brothers, založená v roce 1850, byla dlouho považována za symbol finanční stability a inovace. Nicméně, její zapojení do obchodování s cennými papíry zajištěnými hypotékami (MBS) a dalšími složitými finančními nástroji, které byly silně závislé na realitním trhu, nakonec vedlo k jejímu pádu. Když hodnota těchto aktiv s propadem realitního trhu prudce klesla, finanční zdraví banky bylo vážně narušeno.
DOPAD NA INVESTIČNÍ TRHY
Dopady bankrotu Lehman Brothers na investiční trhy byly okamžité a dramatické. Akciové trhy po celém světě zaznamenaly prudké poklesy. S&P 500, který je považován za barometr zdraví americké ekonomiky, zaznamenal v roce 2008 pokles o výrazných 34 %. V období od vrcholu trhu v srpnu 2007 do března 2009, což zahrnuje období krize a kolapsu Lehman Brothers, S&P 500 klesl dokonce o závratných 52 %.
Bankrot Lehman Brothers měl také dlouhodobější dopady na investiční trhy. Jedním z hlavních důsledků byl nárůst volatility na akciových trzích, kdy investoři reagovali prudce na jakékoliv negativní zprávy. Tento trend přetrvával několik let po krizi. Dále se investoři stali mnohem opatrnějšími a začali více upřednostňovat bezpečnější investice, jako jsou státní dluhopisy.
OBRAT V ŘÍZENÍ RIZIK
Bankrot zároveň vyvolal hlubokou diskusi o potřebě regulace finančních trhů a o zlepšení rizikového managementu. To vedlo k vytvoření nových regulačních rámců, jako je Dodd-Frank Wall Street Reform and Consumer Protection Act ve Spojených státech, které měly za cíl zvýšit transparentnost a omezit systémová rizika na trzích.
Celkově bankrot Lehman Brothers znamenal zásadní obrat v chápání a řízení rizik na finančních trzích a přispěl k transformaci, jak investoři a finanční instituce přistupují k investičním strategiím a tržním regulacím. Jeho odkazem je hlubší pochopení dynamiky finančních trhů a neustálé hledání rovnováhy mezi rizikem a výnosy v investičním rozhodování.
TRPĚLIVOST RŮŽE PŘINÁŠÍ
Zásadní ponaučení ovšem přichází v trpělivosti. Přijít ke svému investičnímu účtu a zjistit, že na něm máte pouze půlku hodnoty své investice je průšvih. Ovšem ještě větší průšvih je investici ukončit a aktiva prodat. Tehdy totiž tuhle ztrátu realizujete a zhmotníte. Investoři, kteří v těchto těžkých letech udrželi nervy na uzdě a nechali investici žít si svým životem, byli už za 5 let na své původní hodnotě. Za 10 let byste zažili nárůst o 70 %. A za dalších 5 let, tedy celkem za 15 let od předkrizového vrcholu, už byste měli výnos 150 %. A to vše v roce 2022, uprostřed válečné, úrokové a energetické krize.
Buďte trpěliví.
VÝSLEDOVKA r.2008
Akcie: -37 %
Dluhopisy: 26 %
Peněžní trh: 1,6 %