Nemoc, která všechny překvapila
Tohle nemusím připomínat, Covid máme všichni v živé paměti. Pominu zdravotní a společenské důsledky pandemie, dokonce ani nebudu řešit ekonomické následky, které se táhnout až do dnešních dnů. Následky přetrhaný logistických řetězců, finančních stimulů, zavírání a otevírání podniků. Pojďme se podívat, jak to bylo s investicemi a jak se z toho můžeme poučit.
PROPAD A RŮST
Akciové trhy propadly o více jak 30%. To není málo. Jenže propad trval pouze 1 MĚSÍC. Od půlky února do půlky března. A v půlce srpna už byly akciové trh zpět „na svém“. Na hodnotě, ze které se propadly.
Od té doby do konce roku 2021 udělaly akciové trhy růst 100%. Velmi strmý růst.
JENŽE nerostly všechny trhy. Některé sektory na tomhle propadu těžily extrémně, jiné naopak lapaly po dechu. Gastronomie, cestování a ubytovací služby, hazard a mnoho dalších se topily a snažily se o přežití každého dne. Absolutně nejvíc na této situaci vytěžily technologické firmy a e-commerce.
INVESTICE JAKO HAZADRNÍ HRA
Zmínil jsem hazard. Zastavil bych se u něj. V době pandemie byly lidé zavření doma. Bylo to extrémně stresující a lidé potřebovali ventilovat ty emoce ven. Mnozí si k tomu vybírají odjakživa sázení. Ať už na sportovní události, nebo v kasinech. A to teď nebylo.
A do toho se objevily dostupné investiční platformy. Pro spoustu lidí vítaná příležitost, kde si užít adrenalinu v době, kdy jejich týmy nehrály. A chytla se spousta dalších lidí, přece je to investování, a investování je dobré. Nebo ne?
Akcie pod přílivem nových peněz rostly, ale nebyl to zdravý růst. Tohle nebyly rozumné investice, ale gambl a spekulace. Lidé akciové trhy doslova pařili jako nějakou hru. Ale vkládali do nich skutečné peníze, úspory, dokonce se zadlužovali.
A PŘIŠLY PRVNÍ ÚSPĚCHY, BOHUŽEL
Víte, co je nejhorší pro budoucího závisláka na automatech? Když na začátku vyhraje. A přesně to se stalo mnoha desítkám nebo dokonce stovkám tisíců lidí na celém světě. Vložili peníze a vyhráli. Štěstí začátečníka to ale nebylo.
Když jsou trhy dole, tak porostou nahoru. Takže vložené peníze jim rostly na hodnotě, o desítky procent. To těmto absolutním nováčkům v investování dalo obrovské sebevědomí. Vzniklo spoustu laciných samozvaných investičních specialistů, gurů. Zaručené rady zaplavily sociální sítě i platformy podcastů. Jenže, většina lidí kteří sází, prohraje. A platí to i když sázíte na akcie. Každý není Warren Buffett. Od roku 2020 se spousta lidí pustila do hazardu na akciových trzích. A spousta z nich prohrála. Zadlužili se, přišli o rodinné úspory. Objevily se tragické zprávy o sebevraždách.
INVESTOVÁNÍ JE ŘEMESLO A MÁ SVÁ PRAVIDLA
Vsadit velké peníze na jednu firmu je jako ukázat na číslo při ruletě. Možná pohádkově zbohatnete, ale spíš dřív nebo později o velké peníze přijdete. A to se stalo spoustě lidí, na konci roku 2021 se totiž zavřel krám a následný rok byl ve znamení propadu. Některé firmy padaly dramaticky a byly to právě ty, do kterých nejvíc investovali hazardéři.
Neznalost základních zákonů investování, principů trhů, absence zkušeností, ignorace rizika. To vede k prodávání investic pod cenou a ztrátám.
VÝSLEDOVKA r. 2020:
Akcie: 18,4 %
Dluhopisy: 16,7 %
Peněžní trh: 0,4 %