Dějiny okem investic

První ropný šok (celosvětová energetická krize) (1973)

Nešťastné výročí

Letos, v roce 2023, slavíme výročí – 50 let od první celosvětové energetické krize. 16. října 1973 totiž začal První ropný šok, který navždy změnil světovou ekonomiku a energetiku. A oslavili jsme to skutečně stylově. Další celosvětovou energetickou krizí.

Černé zlato. Ropa. Kapalina nevábného pachu, jejíž nedostatek dokáže potrápit i ty nejvyspělejší ekonomiky. Právě ropa, ale i dolar, Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a ekonomická stagnace. To byl mix, který zažehl první energetickou krizi.

Tento obrázek nemá žádný popisek

ROPA PROUDILA DESÍTKY LET, PAK OPEC UTÁHL KOHOUTKY

Od konce druhé světové války do roku 1973 ropa držela cenu kolem 3 dolarů za barel. Kohoutky byly otevřeny naplno a nebyl důvod si myslet, že to bude jinak.

Jenže do toho zasáhly geopolitické události, zdánlivě ve vzdáleném koutě světa. V roce 1973 proběhla Jomkipurská válka mezi Izraelem a arabskými zeměmi. V reakci na podporu Izraele ze strany západu se OPEC rozhodl snížit těžbu ropy o 5 % a zároveň omezit dovoz do zemí, které Izrael podporovaly.

To vyvolalo stres a ekonomickou stagnaci v USA. Prezident Nixon reagoval snížením hodnoty dolaru, aby americkou ekonomiku rozhýbal. Protože se ropa obchoduje v dolarech, producenti ropy inkasovali méně peněz. V reakci na to začaly zvyšovat ceny, během roku se z 3 dolarů zvedly na 13 dolarů za barel.

Západní Evropa, USA i ostatní části vyspělého světa se tak ocitly v hospodářské recesi. Drahá ropa zapříčinila bankroty průmyslových podniků po celém světě. A všechny odvětví navázané na ropu utrpěla taktéž.

Do konce roku akciové trhy klesly o 15 %.

Podobně zamávala geopolitická krize v podobě války na Ukrajině a energetická krize s akciovými trhy v roce 2022. Za celý rok klesly akcie o 20 %.

VÝSLEDOVKA r. 1973:

Akcie: -15 %

Dluhopisy: -1 %

Peněžní trh: 6,9 %

A tohle už jste četli?

1500 let stará investiční strategie – Talmud portfolio

Co mají společného Mercedes, židovské učení a naivní diverzifikace? Správné rozložení majetku je klíčový krok při jeho ochraně. Sázka na jednu kartu se nevyplácí. A to ani v jednom extrému. Výraznou konzervativností vám zničí majetek inflace…nebo taky plíseň :-)...

Krvavé diamanty

Diamanty. Tyto krystaly zachycující světlo a okouzlující svojí jedinečností. Jsou symbolem luxusu, majestátu a neotřesitelné hodnoty. Slibují nejkoncentrovanější bohatství a bezpečí. Od nepaměti jsou oslavovány v pohádkách a příbězích, a zdobí korunovační klenoty. Na...

Ztracené dekády

Investice do akciových trhů, a zejména do indexů jako třeba S&P 500, je často vnímána jako jistá cesta k úspěchu. Tento pohled je často podporován finančními médii, influencery a dokonce reklamami, které často vyzdvihují tento index S&P 500 jako "nejlepší...

Když jsou experti úplně vedle

Dnes končíme letošní rok. O půlnoci vstupujeme do nového roku plni nadějí a očekávání. Pro investory a finanční analytiky je to období plné předsevzetí a predikcí. Historie nám však ukazuje, že i nejzkušenější a nejuznávanější experti mohou být někdy úplně vedle. V...

Martin Kubát

Autor

Jednou měsíčně vám pošleme nejnovější články. Zaregistrujte se k odběru.

Archiv