Nešťastné výročí
Letos, v roce 2023, slavíme výročí – 50 let od první celosvětové energetické krize. 16. října 1973 totiž začal První ropný šok, který navždy změnil světovou ekonomiku a energetiku. A oslavili jsme to skutečně stylově. Další celosvětovou energetickou krizí.
Černé zlato. Ropa. Kapalina nevábného pachu, jejíž nedostatek dokáže potrápit i ty nejvyspělejší ekonomiky. Právě ropa, ale i dolar, Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a ekonomická stagnace. To byl mix, který zažehl první energetickou krizi.
ROPA PROUDILA DESÍTKY LET, PAK OPEC UTÁHL KOHOUTKY
Od konce druhé světové války do roku 1973 ropa držela cenu kolem 3 dolarů za barel. Kohoutky byly otevřeny naplno a nebyl důvod si myslet, že to bude jinak.
Jenže do toho zasáhly geopolitické události, zdánlivě ve vzdáleném koutě světa. V roce 1973 proběhla Jomkipurská válka mezi Izraelem a arabskými zeměmi. V reakci na podporu Izraele ze strany západu se OPEC rozhodl snížit těžbu ropy o 5 % a zároveň omezit dovoz do zemí, které Izrael podporovaly.
To vyvolalo stres a ekonomickou stagnaci v USA. Prezident Nixon reagoval snížením hodnoty dolaru, aby americkou ekonomiku rozhýbal. Protože se ropa obchoduje v dolarech, producenti ropy inkasovali méně peněz. V reakci na to začaly zvyšovat ceny, během roku se z 3 dolarů zvedly na 13 dolarů za barel.
Západní Evropa, USA i ostatní části vyspělého světa se tak ocitly v hospodářské recesi. Drahá ropa zapříčinila bankroty průmyslových podniků po celém světě. A všechny odvětví navázané na ropu utrpěla taktéž.
Do konce roku akciové trhy klesly o 15 %.
Podobně zamávala geopolitická krize v podobě války na Ukrajině a energetická krize s akciovými trhy v roce 2022. Za celý rok klesly akcie o 20 %.
VÝSLEDOVKA r. 1973:
Akcie: -15 %
Dluhopisy: -1 %
Peněžní trh: 6,9 %