Pokus islamistů narušit světovou ekonomiku
Každý si prý pamatuje, co dělal, když se to stalo. Den, kdy teroristé zaútočili v New Yorku pomocí letadel a zabili více než tři tisíce lidí. I já si to pamatuji. Pršelo nebo bylo po dešti, zapomněl jsem si na fotbalový zápas kolíkové kopačky, tak jsem se pro ně vracel domů… a tam byla puštěná televize a já poprvé viděl ty hrozné obrázky.
ÚSPĚŠNÝ ÚTOK NA AKCIOVÉ TRHY
Zase tak moc mi nedocházelo, co to všechno znamená, byl jsem teprve někdy na začátku puberty. Ale i tak jsem z toho všeho měl hrozně divný pocit.
Cílem teroristických útoků byl především zásah do ekonomiky. Podařilo se. Symbol světového byznysu, symbol Ameriky jakožto lídra světové ekonomiky byl v plamenech a troskách. Akciové trhy musely být dokonce uzavřeny jako ochrana investorů, kteří v panice začali vyprodávat co šlo.
Už průběh roku byl takový neklid před bouří. Akciový trh byl na začátku září 2001 přibližně 12 % mínus ve srovnání se startem roku. A po útoku klesl ještě níže, na mínus 24 %. Celý svět, včetně investorů nevěděl, co se bude dít.
RYCHLÝ NÁVRAT K RŮSTU A STABILITĚ
Jenže jak trhy umí hodně poklesnout, tak umí růst. Do konce roku akciové trhy smazaly propad z 11. září a dokonce mírně přerostly hodnoty těsně před útokem. Ztrátu z celého roku 2001 americké akcie dohnaly až později, pokračovalo totiž splasknutí internetové bubliny z léta roku 2000.
Dluhopisy byly úplně v pohodě. V klidu přidaly 4%. Což byl nicméně v porovnání s předešlým rokem 2000 a následujícím 2002 velmi slabý výsledek.
2001 – SHRNUTÍ:
Akcie: -12%
Dluhopisy: 4%
Peněžní trh: 3,8%