Až příliš velká podoba s “Kryptoměnovou horečkou“
Vyměnili byste dnes svůj pivovar za 3 cibulky tulipánů? Jsou vzácné. Opravdu vzácné. Je jich jen malé množství a víc nebude. Udělali byste to? Asi ne, že? V 17.století to jeden majitel pivovaru udělal. V tomto století se udál jeden z mnoha případů, kam až může vygradovat naše touha po rychlém zbohatnutí. Bez práce a většího úsilí. A tady to vygradovalo opravdu hodně.
Jedna z prvních moderních bublin byla ve znamení tulipánů.
CIBULKY NAD ZLATO
Jeden holandský malíř kvůli několika cibulkám musel prodat dům a vyhlásit bankrot. Následně zemřel opuštěný na ulici. Jmenoval se REMBRANDT – říká vám to něco? Dnes se o něm učí děti ve školách, přednáší na univerzitách, jeho díla vystavují v renomovaných galeriích a draží se za horentní sumy. Ale jen málokdo ví, jak se nechal pobláznit. Stejně jako pivovarník. A stejně jako mnoho dalších.
Nejdříve se jednalo o rozmar šlechty, smetánky. Údajně byly tulipány do Holandska přivezeny z Turecka roku 1593. Jenže, když se rozkřiklo, jak je pěstitelé kříží a vytváří pestrobarevné variace, začal o ně být zájem v ostatních kruzích. Cibulek tulipánů bylo málo. Začalo se s nimi obchodovat.
Pomalu, plíživě, vyrůstala bublina. Jedna z nejstarších spekulativních bublin kterou dnes známe jako Tulipánovou horečku. Zasáhla všechny. Od šlechty po čeledíny. Všichni chtěli znásobit své vklady. Rychle a bezpracně.
Jak šel čas, z 1 guldenu za cibulku se cena vyšplhala na 500 nebo 1000. Vzácný druh “Semper Augustus” vyrostl z 1.200 na 3.000 guldenů během pouhého roku. O pár let později za něj dal kupec 4.600 guldenů, povoz a 2 koně.
Pro zajímavost – dům v Amsterodamu tehdy stál 10.000 guldenů
NENÍ VŠECHNO ZLATO, CO HRAJE VŠEMI BARVAMI
Dav šílel. Přístup k riziku? NULA! Strach, že mi něco uniká, takzvaný FOMO efekt? Sto ze sta! V roce 1637 byla bublina tak velká… že splaskla. Najednou nebyl takový zájem. Cibulek bylo dostatek a ceny závratně spadly dolů.
Za 3 cibulky si pivovarník nepořídil nic jiného, než tři krásné kytky. Bublina splaskla a tulipány najednou neměli o nic větší hodnotu, než ostatní kytky. Historie ukazuje, že investiční bubliny mohou vzniknou kvůli překvapivým věcem.
Není současná mánie kolem Kryptoměn v mnohém podobná? Mají ve skutečnosi Bitcoin, Etherium a další kryptoměny skutečnou hodnotu, nebo je to jen další hon za barvičkami, stejný, jako byla tulipánová horečka?