Nejničivější konflikt v dějinách
Obrovská tragédie, která negativně ovlivnila život stovek milionů lidí na celém světě. To byla druhá světová válka. Co to ale přineslo z ekonimického, ale předevšim investičního hlediska?
Dokonce nedošlo ani na Medvědí trh, druhá světová válka na akciovém trhu neznamenala propad. Akciové trhy nereagovali na její začátek větším poklesem, než 20 ‚%. Ano, zacloumalo jimi obsazení Francie, stejně jako Pearl Harbor, kdy se akcie propadly o 12 %.
PO POKLESU NÁSLEDOVAL STRMÝ RŮST
Před vstupem USA do války byly akciové trhy rozkolísané, jenže pak to byl fičák. Směrem nahoru.
1942 +20 %
1943 +26 %
1944 + 20 %
1945 + 36%
14 LET NEPŘETRŽITÉHO RŮSTU
Ve výsledku byla 2. světová válka začátkem 14 letého Býčího trhu. Tedy růstu následujícím po posledním poklesu vyšším než 20%. Kumulativně akcie narostly o 800 % , ročně v průměru 17 % a bylo to největší růstové období za posledních 100 let.
Hospodářská, ekonomická a hlavně politická krize byla. Ale Akciové trhy ji moc neřešily.
Reakce akciových trhů na geopolitické krize jsou různé. Nahoru, dolů, rovně… vlastně jakkoliv. Není žádný pevný vzorec, ze kterého bychom mohli vycházet. A takových krizí bylo mnoho. Války, atentáty, útoky teroristů, rozvraty, zvraty či obchodní války. Nikdy nebyly reakce akciových trhů stejné. Nemáme dle čeho se řídit.
VÝSLEDOVKA r. 1939:
Akcie: 0 %
Dluhopisy: 6 %
Peněžní trh: 0 %