Investice do akciových trhů, a zejména do indexů jako třeba S&P 500, je často vnímána jako jistá cesta k úspěchu. Tento pohled je často podporován finančními médii, influencery a dokonce reklamami, které často vyzdvihují tento index S&P 500 jako „nejlepší investici“. Nicméně, historie nás učí, že i tento slavný index, stejně jako všechny ostatní, může procházet obdobími, která se retrospektivně nazývají Ztracené dekády.
Investování není jen o plánování růstu. Správná investiční strategie by měla obsahovat i krizové scénáře. Investovat podle zpětných výnosů správná strategie není. Ale získat zkušenosti a ponaučit se, bychom se z historie rozhodně měli.
Ztracené dekády
Ztracená dekáda je pojem který označuje období ekonomické stagnace. Jednoduše lze říci, že jde o kulatou desetiletku, ve které ekonomika a akciové trhy stagnovaly, pohybovaly se tzv. směrem do strany. Nejznámější ztracenou dekádu má Japonsko v letech 1991 až 2012 Ano, správně. Je to víc jak 20 let. Původně to byla jedna dekáda, ale situace se nezlepšila a Japonsko se potýkalo s poklesem HDP i akciových trhů dokonce drtivé 2 dekády.
My se dneska společně podíváme na světové ztracené dekády, tedy z pohledu světových akciových trhů. Ne ekonomik jednotlivých zemí či sektoru.
1970-1980
Začneme ztracenou dekádu mezi lety 1970-1980. Fakticky bychom mohli mluvit o patnáctiletce, která začala už v roce 1965, kdy vrcholila válka ve Vietnamu. Atentát na Martina Luthera Kinga v roce 1968 stabilitě a ekonomickému blahobytu také rozhodně nepomohl.
Následující období bylo poznamenáno především celosvětovou energetickou krizí zvanou jako První ropný šok v roce 1973 a aférou Watergate, která v následujícím roce donutila prezidenta Nixona k rezignaci. V těchto dvou letech akciové trhy poklesly o úctyhodných 35 %. Na konci tohoto desetiletí, v roce 1979 a 1980, naopak došlo k výraznému růstu. Navzdory prudkému vzestupu ceny ropy v roce 1979 a v následujícím roce nejvyšší úrokové sazbě na mezibankovním trhu v historii USA. Úroková sazba dosáhlo hodnoty více než 20 %. V tomto roce akciové trhy dokonce vyrostly o více než 30 %.
Maxima z konce roku 1965 akciové trhy přerostly až o víc jak 15 let později v roce 1982.
Až na „malé“ zaškobrtnutí zvané Černé pondělí na newyorské burze v roce 1987, následovalo 17 let extrémního růstu akciových trhů, které se svou hodnotu zdesetinásobily. Ano, slyšíte správně.
2000-2010
Tento růstový spurt pokračoval až do roku 2000 a přivedl nás k další ztracené dekádě mezi lety 2000-2010. Většina extrémně růstových spurtů v historii skončila podobně. A to takzvaně nafouknutou bublinou, která následně praskla a trhy sletěly dolů. V tomhle případě se jednalo o jednu z nejznámějších – technologickou bublinu, anglicky „Dot com bubble“ je to ještě známější a údernější.
Předcházelo tomu období objevení a masivní rozvoj počítače a internetu. Tato bublina praskala až do přelomu roku 2002 a 2003, kdy zažila své dno. Od této chvíle zase akciové trhy nasadily na svou impozantně růstovou notu. Jenže, to by nesměli v americe blbnout s úvěry a úvěrovými derivátovými investičními produkty. Blbli tak moc, až jsme v roce 2008 zažily výraznou Hypoteční a finanční celosvětovou krizi s poklesem akciových trhů o víc jak 50%.
Koncovka této dekádě nevyšla a proto si ji můžeme směle přiřadit do našeho playlistu ztracených dekád.
A stejně jako po předešlé ztracené dekádě následovalo období extrémního růstu. Ode dna propadu po finanční krizi až do pandemie Covidu-19 v březnu roku 2020 se akciové trhy zčtyřnásobily.
Klíčové aspekty úspěšného investování
Pokud právně pochopíme dlouhodobé fungování a základní principy investičních trhů, můžeme z nich těžit jak v období blahobytů a růstových let, tak v období recese a negativních výhledů. Naprosto zásadní je na tyhle situace myslet už při prvotním sestavování investičního plynu a strategie. Myslet bychom měli především na tyhle klíčové aspekty:
Strategická alokace aktiv
Rozložení investic mezi různé třídy aktiv jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti, alternativy, hotovost je zásadní pro snížení rizika a dosažení dlouhodobých výnosů.
Rozložení rizika portfolia
Diverzifikace je klíčem k eliminací rizik spojených s investicemi do jednoho sektoru nebo trhu.
Investiční horizont
Dlouhodobý pohled na investice může pomoci překonat krátkodobou volatilitu a využít potenciálu dlouhodobého růstu. Od 15 let a více už v historii vždy najdeme výrazné zvýšení hodnoty počáteční investice.
Realistická očekávání
Je důležité mít realistická očekávání ohledně výnosů a být připraven na možné ztráty, zejména v krátkodobém horizontu.
Ponaučení
Při investování je důležité si uvědomit, že ani globální akciový fond, ETF či index nejsou imunní vůči obdobím stagnace nebo poklesů. Správná strategie, diverzifikace a realistická očekávání jsou klíčem k úspěchu. A věštecká koule, která by nám předpověděla budoucnost, neexistuje. Proto je důležité investovat s rozmyslem a strategií.
Investujte prozíravě.